Darmowy słownik sanskrytu do ściągnięcia

Powiązania lingwistyczne języków Słowiańskich z Sanskrytem i innymi językami wywodzącymi się od języka Praindoeuropejskiego.
kanhaiyalaldasa
Posty: 79
Rejestracja: czw sie 07, 2008 11:46 am

Darmowy słownik sanskrytu do ściągnięcia

Post autor: kanhaiyalaldasa »

Znalezione w sieci:

[...]
W internecie dostępny jest już jeden z najlepszych słowników sanskrycko-angielskich: Monier-Williamsa zawierający około 160000 (160 tysięcy) haseł w cyfrowej postaci pod Windows. Jest to freeware w jeszcze niedoskonałej postaci, ale już bardzo pomocny w pracy tłumacza. Należy tylko zapoznać się z jedną ze stosowanych tam transliteracji (Harvard Kyoto lub ITRANS; wykorzystują one tylko znaki z typowej klawiatury komputera). Niezbędne pliki znajdują się pod adresem: http://members.ams.chello.nl/l.bontes/. Instalacja jest prosta: należy rozpakować ściągnięte pliki do jednego katalogu, zaś fonty do ‚windowsowego’ katalogu FONTS. Słownik uruchamiamy klikając na plik wykonawczy mwsdd.exe (lub na uprzednio zrobiony, np. na pulpicie, skrót do tego pliku).

W okienku programu wpisujemy np. ‚ahiM’ i po naciśnięciu przycisku Search otrzymujemy listę 8 słów sanskryckich zaczynających się od tych czterech liter. Kliknięciem wybieramy np. a-hinsa (obok którego widzimy również zapis dewanagari) i w prawym okienku czytamy objaśnienie (generalnie nie zawsze klarowne, gdyż występuje tam mnogość skrótów i oznaczeń z oryginalnego słownika, a poza tym są też błędy) i domyślamy się bez trudu, że spolszczona postać to: ahinsa (a nie, jak zwykle piszemy, ahimsa).
[...]
kanhaiyalaldasa
Posty: 79
Rejestracja: czw sie 07, 2008 11:46 am

Re: Darmowy słownik sanskrytu do ściągnięcia

Post autor: kanhaiyalaldasa »

Słownik sanskrytu: http://sanskritdictionary.org/

Słownik sanskrytu: http://spokensanskrit.de/
ODPOWIEDZ