Ratuj Wryndawanę ( Vrindavan)

Wydarzenia, festiwale, spotkania, newsy, informacje, z kraju i ze świata.
KrysznaKirtan
Posty: 7
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 1:27 pm

Ratuj Wryndawanę ( Vrindavan)

Post autor: KrysznaKirtan » śr gru 30, 2009 1:25 am

Drodzy wielbiciele Kryszny

Prosimy i przyłączenie się do protestu:

Gubernator stanu Utthar Pradesh rozpoczął budowę wielkiego mostu obok Keshi Gat. Budowa ta jest prowadzona wbrew woli wszystkich mieszkańców Wryndawany. Nowy most grozi uszkodzeniem dziedzictwa kulturowego wszystkich zabytkowych Ghat (schody do rzeki) we Wryndawanie. Prace budowlane są prowadzone bez konsultacji z kimkolwiek oraz bez publicznego ujawniania planów. Ten projekt jest nieetyczny, nieestetyczny i grozi również katastrofa ekologiczną. Jedyną korzyścią jaka może dać ten most jest interes ekonomiczny kilku polityków.

Obrazek

Mostem ma być poprowadzona autostrada, którą tuż przed sanktuarium przejadą setki i tysiące samochodów. Tysiące osób protestują przeciw prowadzeniu tej budowy i wkrótce odbędzie się manifestacja obywateli wobec braku poszanowania ich uczuć przez rząd. W manifestacji wezmą udział m.in. pielgrzymi, mieszkańcy i uczniowie szkół. Swój udział zapowiedziało ponad 500 dzieci ze Szkoły Sandipani Muniego z Wryndawany oni również przyłączą się do tej pokojowej manifestacji.

Kilka wisznuickich misji oraz reprezentanci Światowego Towarzystwa Wisznuitów ( WVA) poprowadzą marsz nad brzegiem Jamuny i złożą oficjalną petycję. Uroczystość ta nazywana jest Łamaniem Mostu. Jest to symboliczny akt zniszczenia części mostu. O wydarzeniu została poinformowana prasa więc spodziewamy się informacji o proteście w prasie ogólnokrajowej.

Prosimy przyłącz się do protestu podpisując się pod petycją.

Akcja jest prowadzona zgodnie z podstawowym obowiązkiem obywateli na mocy artykułu 51 (g) Konstytucji Indii, które nakazuje “… każdy obywatel Indii ma prawo do ochrony i poprawy naturalnego środowiska, w tym lasów, jezior, rzek i dzikiej fauny oraz okazywania współczucia względem innych żywych istot”.

Prosimy również osoby z zagranicy, turystów i pielgrzymów o przyłączenie się do naszej kampanii i zbierania podpisów przeciw budowie mostu we Wryndawanie.


Kliknij tutaj, aby się podpisaćWorld Watch Volunteer Envirormental Committee (Światowy Ochotniczy Komitet Obserwacji Środowiska)

polski link: http://www.wva-vvrs.pl/ratuj-wryndawane.html
angielski link http://www.vina.cc/news/index.php?optio ... iew&id=398

więcej informacji na dedykowanej stronie (angielski) http://stopbridgechaosinvrindavan.wordpress.com/ polski http://ratujwryndawane.blogspot.com/

wkrótce więcej informacji na http://www.wva-vvrs.pl

Proszę u przesłanie informacji do znajomych

W imieniu Polskiej sekcji WVA

Krishna Kirtan Das

KrysznaKirtan
Posty: 7
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 1:27 pm

Re: Ratuj Wryndawanę ( Vrindavan)

Post autor: KrysznaKirtan » sob sty 22, 2011 12:56 pm

Wryndawana to nasz dom

Każdy kto kocha Krysznę i Wryndawanę ma dwa domy: jeden w tym tymczasowym świecie oraz drugi w świecie wiecznym. To jest powód, dla którego pragniemy przebywać fizycznie we Wryndawanie lub przynajmniej być zaabsorbowanym myślami o nieooraz świętych imionach Radhy-Gowindy, opuszczając ten świat. Tym sposobem przygotowujemy się do odejścia z tego materialnego świata oraz ustalenia swego miejsca w świecie wiecznym.

Obrazek
W tym czasie, kiedy oczekujemy naszego powrotu do Wiecznego Królestwa oraz pracujemy nad udoskonaleniem swego oddania i zrozumienia (w zamanifestowanej Wryndawanie oraz Wradża Mandal jeśli mamy na tyle szczęścia), spoczywają na nas pewne odpowiedzialności względem świętego Dham, które musimy wypełnić.

Braj Vrindavan Heritage Alliance BVHA (Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Wradży i Wryndawany) oraz Vrindavan Today istnieją po to, by przypomnieć nam o tej odpowiedzialności, łącząc za pomocą ogólnoświatowej sieci komputerowej nas wszystkich: stałych mieszkańców, pielgrzymów, a nawet wielbicieli którzy medytują o Wradży z odległych miejsc.

BVHA oraz Vrindavan Today pracują nad zrzeszeniem wszystkich tych, którzy cechują się prawością, życzliwością oraz szacunkiem dla życia, czystości i piękna w Dham po to by mogli działać razem skutecznie w celu poprawy stanu Dham na każdym poziomie.

Nadszedł czas, abyśmy zaangażowali się w to by Wryndawana wyglądała tak wspaniale jak opisują to pisma. Co możemy zrobić? Możemy pociągnąć rząd do odpowiedzialności oraz protestować, kiedy jest to konieczne. Czekanie na to, by rząd zrobił wszystko nie jest ani praktyczne, ani uczciwe. Oczywistym jest to, że musimy domagać się pomocy od odpowiednich urzędników i polityków.

Jakie są Najbardziej Naglące Kwestie, Do Których Musimy Przekonać Rząd?

1. Wszelkie śmieci, jakie mogą znaleźć się na komunalnym wysypisku w pobliżu Mandiru Pagal Baba należy poddać recyklingowi. To wysypisko śmieci od kilku dziesięcioleci jest jedynym oficjalnym składowiskiem dla śmieci z Wryndawany, a przypadkowe pozbywanie się ich przepełniło to miejsce wieloma rzeczami, łącznie z tymi które mogą zostać poddane recyklingowi.
2. Należy powstrzymać wpuszczanie ścieków do Jamuny. Oczekiwaliśmy, że naprawę tego stanu rzeczy obejmie Plan Działania na Rzecz Jamuny. Jednakże ta kosztowna inicjatywa rządowa została przeprowadzona bez jakiegokolwiek zauważalnego zmniejszenia ilości ścieków. Praktyka wpuszczania ścieków bezpośrednio do Jamuny jest nielegalną praktyką, która zabija rzekę jak i wszelkie życie, jakie w niej jest. Ludzie, którzy piją wodę z rzeki, bądź zanieczyszczoną wodę gruntową zapadają na choroby, a czasami nawet umierają. Jednocześnie całe populacje wielu gatunków ryb, żółwi czy delfinów ginie w tak dużych ilościach, że grozi to niedługo ich całkowitym wymarciem.
3. Należy nadać priorytet temu by Jamuna wróciła do swych starych ghat; musimy zapomnieć o swych osobistych interesach i rywalizacjach by móc występować do rządu o podjęcie się tego ważnego projektu, za pomocą jednego silnego, dobitnego głosu. Ziemię po drugiej stronie rzeki w dalszym ciągu można uchronić przed deweloperami i przemienić w prawdziwy las Van, który może również pełnić rolę ochronnego pasa zieleni. Musimy dać do zrozumienia, że nie jesteśmy przeciwko rozwojowi, tylko za ODPOWIEDZIALNYM rozwojem. Rozwój jest konieczny, ale musi zostać zatwierdzony przez faktycznych ekspertów, którzy wezmą pod uwagę dziedzictwo, zdrowie, piękno oraz pożytek z takiego posunięcia dla wszystkich, którzy mieszkają bądź odwiedzają Śri Vrindavan Dham.
4. Należy wyeliminować zatory w ruchu drogowym, hałas, dezorganizację oraz lekkomyślność przez wprowadzenie przepisów. Użytkownicy samochodu, roweru czy motoru muszą stosować się do przepisów, które ochraniają pielgrzymów oraz ścieżki, którymi przemierzają. Właściciele samochodów powinni płacić za parking: dlaczego mają mieć pozwolenie na tarasowanie całego miasteczka i wąskich alejek przez nieuporządkowane parkowanie swych pojazdów gdzie tylko im się podoba? Pieniądz to konieczny element jakiegokolwiek planu odnowy, konserwacji, upiększenia oraz utrzymania Dham i logicznym sposobem zgromadzenia funduszy byłoby domaganie się od tych wszystkich, którzy przyczyniają się do powstania problemów w Dham, również do przyczynienia się do ich rozwiązania. Proponowana wspomniana tutaj opłata parkingowa jest zaledwie pewną sugestią obrazującą w jaki sposób ustalona struktura wymaganych opłat może przysłużyć się upiększeniu i utrzymaniu Wryndawany.
5. Należy zakazać używania talerzy, kubków i toreb z plastiku na obszarze Dham. Kiedy są wyrzucane nierozważnie, rzeczy te degenerują świętą Drogę Parikrama, a nawet wejścia i dziedzińce słynnych, a zarazem i historycznych świątyń. Ponadto palenie plastiku, jak to jest powszechne we Wryndawanie, uwalnia niebezpieczne substancje chemiczne, które z kolei doprowadzają do pogorszenia powietrza oraz przedostają się do wody gruntowej wraz z deszczem, zatruwając ludzi, zwierzęta oraz rośliny. Używanie plastiku powinno zostać zminimalizowane oraz zapewnione właściwe jego pozbywanie się i recykling.


Co jeszcze możemy zrobić?

Winą za ten stan rzeczy możemy obarczyć siebie, przyznając że my ludzie stanowimy część tego problemu i dlatego naszą powinnością jest stać się częścią jego rozwiązania. Musimy każdego dnia wkładać świadomy wysiłek w to by działać w taki sposób żeby idee pięknej Wryndawany i Wradży stały się rzeczywistością.

Jakie Są Najbardziej Naglące Kwestie, Na Które Możemy Mieć Pozytywny Wpływ Za Pomocą Odpowiedzialnego Postępowania?

1. Musimy przestać zostawiać wszędzie plastikowe torby, butelki i opakowania.
2. Musimy przestać używać plastikowe kubki i talerze, które od wielu lat widzimy nad rzeką oraz w gruntach Wradży. Dodatkowo musimy przeznaczyć nasze środki dla tych, którzy wytwarzają biodegradowalne kubki z gliny oraz talerze i miski z liści, nawet jeśli oznacza to, że będziemy musieli zapłacić nieco więcej.
3. Musimy sprzątać teren przed naszymi domami, aśramami i świątyniami.
4. Musimy zorganizować szamba, co zapobiegnie wylewaniu ścieków bezpośrednio na ulicę.
5. Musimy przestać hałasować przy pomocy głośników, co zakłóca medytację oraz spokój innych, szczególnie chorych i starszych.
6. Musimy prowadzić pojazdy w sposób, który nie zagraża fizycznemu, emocjonalnemu czy duchowemu dobremu samopoczuciu innych. Nie powinno się jeździć nawet rowerem bez właściwego szacunku i świadomości.
7. Powinniśmy uczestniczyć w spotkaniach świadomości obywatelskiej Braj Vrindavan Heritage Alliance i przyłączyć się do aktywnych komitetów, pracujących nad konkretnymi zadaniami mającymi na celu odnowę, utrzymanie oraz wychwalanie Dham.
8. Nie możemy pozwalać na to, by nasze oddanie i pielgrzymowanie było wykorzystywane przez rząd jako wymówka w celu niszczenia wielu pięknych alejek i wycinanie drzew kalpawryksza Wryndawany po to tylko by zapewnić swobodny i szybki ruch samochodowy. Musimy ukazać swe zaangażowanie oraz być gotowi na to by iść pieszo bądź wynająć rikszę z wyznaczonych miejsc parkingowych do naszych miejsc docelowych we Wryndawanie.
9. Musimy rozpoznać jednoznaczne obszary wiedzy oraz talent, dzięki którym przyczynimy się do pomyślnego rozwiązania, zapraszając wszystkich bez wyjątku z którymi mamy styczność, a są zainteresowani i/lub działają w Dham do tego by również wzięli udział. Musimy również sami się dowiadywać i rozmawiać z innymi by poznać w jaki sposób możemy najlepiej ofiarować swój czas, pieniądze czy wiedzę organizacjom, które faktycznie dokonują czegoś.


Dlaczego Ważne Jest Byśmy Zrobili Coś Teraz?

Musimy pamiętać, że wszyscy jesteśmy synami i córkami Śri Śri Radha Gowindy a Wryndawana to nasz dom. Jeśli Wryndawana wygląda na zaniedbaną, oznacza to, że my jako dzieci zaniedbujemy swój obowiązek.

Śri Kryszna to Bhagavan, Pan całego wszechświata. Te wielkie dusze, które założyły najstarsze świątynie Wryndawany ku chwale imienia Śri Kryszny chciały by miejsce to stało się najpiękniejszym na świecie i byli w stanie osiągnąć swój cel. Do dzisiaj ich świątynie są w dalszym ciągu najwspanialszym architektonicznym wkładem ich czasów, wzniesione z takim kunsztem, że do dnia dzisiejszego nie mają sobie równych.

Czy możecie sobie wyobrazić, że Gopal Bhatta Goswami, Swami Haridas czy Dżiwa Goswami siedzą obok śmieci i ścieków wpływających do Jamuny Maharani? Oczywiście, że nie. Jest tak, gdyż te wielkie dusze były żywym przykładem doskonałego oddania; sprzątali oni Dham swymi własnymi rękoma, nawet jeśli ich wysiłek oczyścił jedynie znikomą część odpadków. Dzisiejsza tradycja sprzątania Sewa Kundż jest zwyczajem wywodzącym się z takich właśnie praktyk.

Od okresu założycieli pierwszych świątyń Wryndawany czasy drastycznie się zmieniły; nie ma już teraz glinianych kubków i talerzy z liści na większości bandar (uczta), a nie naruszające równowagi biologicznej suche toalety, stosujące naturalny proces utylizacji przy wykorzystaniu świń są teraz wspomnieniem przeszłości.

Dzisiaj każdy chce mieć nowoczesną toaletę, która w każdym przypadku przerabia ludzkie odpady kosztem straty dziesięciu litrów drogocennej wody, która spływa kanałem, wpływając do kanałów jako rozsiewający choroby ściek. Ściek ten na koniec dociera do rzeki, co jest wykroczeniem wobec świętej Jamuny Maharani.

Pomyślcie o tym. Czy jakikolwiek wielbiciel wypróżniłby się czy oddał mocz do świętej rzeki? Choć systemy nowoczesnych toalet może i wyglądają na czyste w łazienkach, to stwarzają ogromne zagrożenie, co jest nieekonomiczne, obraźliwe i niebezpieczne.

Bhagavan Śri Kryszna oraz jego wielbiciele, grupa w której w ciągu wieków znaleźli się różni święci i królowie są prawdziwymi właścicielami Wryndawany. Nie pozwólcie na to, by ich wyjątkowe miasto stało się strefą zagrożenia zamiast najbardziej atrakcyjnym zachowanym klejnotem dla ludzi Indii oraz świata po to by je odwiedzić i oczyścić swą świadomość.

W Europie szkoły organizowały uczniów w celu zbierania śmieci. Dzięki temu dzieci nauczyły dorosłych, że nie powinno się wyrzucać śmieci na ulicę. Ulice pełne śmieci sprawiają, że wszystko wygląda niebezpiecznie, że nawet ludzie żyjący w najgorszej nędzy nie byliby w stanie znieść czegoś takiego w swych domach. To dlatego jeden z największych aktywistów NGO Wryndawany zabiera dzieci w wieku szkolnym raz w miesiącu na zbieranie śmieci. Inne szkoły powinny przyłączyć się do tego, wykorzystując potęgę edukacji by wywrzeć wpływ na pozytywne zmiany jakie pragniemy zobaczyć we Wryndawanie.

Jest to ostatni moment do tego by zacząć działać; jesteśmy otoczeni zewsząd przez siły, które koncentrują się na szybkim zysku dla wąskiej grupy, podczas gdy większość nadal cierpi, a Dham zostaje zniszczone. Jest to pilną potrzebą aby wszyscy zjednoczyli się i wzięli udział w stworzeniu i obronie planów rozwoju oraz edukacji innych w zakresie wykonalnych oraz świadomych naszego dziedzictwa rozwiązań, których celem jest prosperującą, piękną Wradża Wryndawana.

Wszystkie problemy można rozwiązać, lecz jedność i zwiększona świadomość są niezbędne by wprowadzić koncepcje rozwiązań w działanie, które wpłynie na zmianę świadomości czy też zwykłe codzienne uzdrawianie Dham.

Wiele jeszcze tematów należy poruszyć, takich jak usunięcie betonowych słupów, które zakłócają naturalny bieg Jamunadżi, lecz tym niech zajmą się ci, którym naprawdę na tym zależy. Miejmy nadzieję że zaliczacie się do tej grupy.

W Jaki Sposób Możemy Upewnić Się Że Jesteśmy Zaangażowani w Dyskusję Oraz Stanowimy Aktywną Rolę dla Realnych Rozwiązań Wradży Wryndawany?

1. Bądźcie w kontakcie. Na stronie Związku Dziedzictwa Bradży Vrindavany można utworzyć konto członkowskie, przez które można wyrażać swoje opinii czy też brać inny udział. Dostęp za pośrednictwem strony BVHA, znajdującej się na BVHAlliance.org
2. Bądźcie cierpliwi. Zmiana nawyków i praktyk dotycząca mentalności grupy jest procesem, który trwa całe lata (nawet wtedy kiedy mentalność ta bazuje na braku, niewłaściwej czy też fałszywej informacji, jak często ma to miejsce w tym przypadku).
3. Bądźcie entuzjastyczni. Miejcie na uwadze to, że już wydarzyło się wiele wspaniałych rzeczy i one wciąż trwają. Ostatnie kilka dziesięcioleci było świadkiem ustanowienia wstępnych starań na rzecz czystości, wspaniałych szkół, wspaniałych programów pomocy medycznej, wspaniałych programów rozdawania prasadam oraz wspaniałych nowych świątyń, wzniesionych w pięknych tradycyjnych jak i nowoczesnych stylach.
4. Patrzcie na listę tych, którzy nas wspomagają oraz na to co robią by zorientować się w jaki sposób wy możecie pomóc w takich działaniach jak te, by ruszyć do przodu.

Autor: Swami B.A. Paramadvaiti
Źródło: Vrindavan Today
Tłumaczenie: R

ODPOWIEDZ